Nowoczesne sposoby jak transportować ponadgabaryty w każdych warunkach

Nowoczesne sposoby jak transportować ponadgabaryty w każdych warunkach czyli przewóz wielkogabarytowy ożliwością zwiedzenia wielu ciekawych miejsc. Transport ponadgabarytowy to nadal domena mężczyzn, ale można zauważyć również kobiety za kierownicą ciężarówki. Powoli widać, że zawód ten nie jest ju

Dodane: 26-07-2020 12:22
Nowoczesne sposoby jak transportować ponadgabaryty w każdych warunkach

przewóz wielkogabarytowy

Jednak to nie kierowca za to

Coraz większa ilość osób decyduje się na pracę jako kierowca samochodu ciężarowego. Związane jest to nie tylko z wysokimi zarobkami, ale również z możliwością zwiedzenia wielu ciekawych miejsc.

Transport ponadgabarytowy to nadal domena mężczyzn, ale można zauważyć również kobiety za kierownicą ciężarówki. Powoli widać, że zawód ten nie jest już typowo męski. Okazało się, iż dla kobiet transport ciężki to również nie problem i świetnie sobie radzą wykonując taką pracę.

Dla wielu osób transport maszyn to ciekawe wyzwanie. Niektórzy specjalizują się tylko w takim transporcie, ponieważ po prostu można na nim najwięcej zarobić. Oczywiście przygotowanie się do przewożenia ciężkiej maszyny jest inne niż w przypadku towarów o stosunkowo niewielkiej wadze. Jednak to nie kierowca za to odpowiada, ale firma, która zajmuje się tego typu transportem. Zadaniem kierowcy jest jedynie dostarczenie towaru na czas w odpowiednie miejsce. Oczywiście musi on też zadbać o to, żeby przewożona maszyna w żaden sposób nie została uszkodzona.

Przez to transport maszyn jest znacznie

przewóz wielkogabarytowy

Wielkie firmy produkujące elementy konstrukcyjne budynków czy mostów mają zawsze problemy z organizacją transportu. Najczęściej bowiem elementy, które produkują są na tyle duże, że nie spełniają norm transportowych dla ładunków standardowych. W takim przypadku należy zorganizować transport ponadgabarytowy. Jest to na pewno znacznie bardziej czasochłonne przedsięwzięcie. Wymaga ono zapewnienia odpowiedniego czasu przejazdu oraz kierowcy posiadającego odpowiednie uprawnienia. Znacznie łatwiej jest w przypadku maszyn rolniczych czy budowlanych, transport maszyn bowiem jest znacznie mniej wymagający. Najczęściej mieszczą się one ramach wymogów transportowych dla zwykłych naczep ciągników siodłowych. Przez to transport maszyn jest znacznie bardziej powszechny. Pojedyncze ładunki ponadgabarytowe transportowane są przeważnie nocą, co jest dodatkowym utrudnieniem ze względu organizacyjnego. Coraz więcej firm oferuje transport ciężki. Specjalizacja w tym zakresie jest bardzo dochodowa, ponieważ nie każdy przedsiębiorca ma w swoim zespole pracowników posiadających uprawnienia do takich ładunków.

Jak uzyskać zezwolenie na transport ponadgabarytowy?

Wyróżniamy aż siedem typów zezwoleń umożliwiających transport ponadgabarytowy. Każda z tych grup określa tak naprawdę inny typ zezwolenia.

Kategoria pierwsza skupia się na samej trasie. Uwzględnia ona zezwolenie na przewiezienie ładunku po konkretnej drodze, którą należy wcześniej dokładnie wyznaczyć, by zawrzeć takową informację w dokumentacji. Kategoria druga tyczy się z kolei różnego rodzaju pojazdów. Do niej można zaliczyć m.in. transport maszyn rolniczych - ciągników, koparek, a także spychaczy i innych podobnych pojazdów. Grupy od trzeciej do szóstej zawierają z kolei te zezwolenia, które wystawiane są na dłuższy czas i w których podaje się informacje dotyczące konkretnych parametrów wybranego ładunku. Ostatnia już kategoria, czyli ta siódma jest stosowana w momencie, gdy planowany transport ciężki nie pasuje do żadnej poprzedniej grupy.

Zezwolenie jest wydawane w formie specjalnego dokumentu. Upoważnia on zaznaczoną na papierze osobę do przewiezienia ładunku po drogach publicznych umieszczonych na terenie Polski.

Do tego typu transportu można zaliczyć

Transport ponadgabarytowy jest to przede wszystkim taki transport, który przewozi ładunki przekraczające normy poruszania się po drogach. Taki asortyment jest zarówno cięższy, jak i jego rozmiar jest zdecydowanie za duży. Do tego typu transportu można zaliczyć głównie różnego rodzaju konstrukcje przemysłowe lub turbiny wiatrowe.

Transport ponadgabarytowy wymaga naprawdę przeróżnych zezwoleń, ponieważ cechuje się on tym, że jest to niebezpieczne i trudne. Całkowita masa asortymentu nie może przekraczać sześćdziesiąt ton - koniecznie trzeba o tym pamiętać. Wiele osób zastanawia się nad tym jakie ładunki są najczęściej transportowane. Otóż, wyróżnić można na przykład maszyny rolnicze, zbiorniki, bardzo ciężki sprzęt budowlany, konstrukcje stalowe oraz linie produkcyjne.

Transport ciężki charakteryzuje się również tym, że podczas przewozu można napotkać różne przeszkody. Zaliczyć do nich można na przykład ronda lub mosty. Czasami przejazd bywa wręcz niemożliwy, co jest dużym utrudnieniem dla kierowcy. Transport maszyn jest także niebezpieczny.