Czy ktoś wie jak transportować ponadgabaryty? - info trans

Czy ktoś wie jak transportować ponadgabaryty? czyli transport ponadgabarytowy zemysłowa czy też usługi wydobywcze jest transport maszyn lub też innych ciężkich ładunków. Na szczęście na rynku znaleźć można obecnie wiele firm, które w swoich ofertach zapewniają transport ponadga

Dodane: 02-12-2020 09:14
Czy ktoś wie jak transportować ponadgabaryty? - info trans

Jak przewieźć ciężki ładunek

transport ponadgabarytowy

Jednym z najczęstszych problemów, z którymi zmagają się przedsiębiorcy z wielu dziedzin, takich jak: usługi budowalne, deweloperskie, automatyka przemysłowa czy też usługi wydobywcze jest transport maszyn lub też innych ciężkich ładunków. Na szczęście na rynku znaleźć można obecnie wiele firm, które w swoich ofertach zapewniają transport ponadgabarytowy. Większość z nich w swoich usługach oferuje transport ciężki, na który składają się: transport ładunków normatywnych i ponadnormatywnych, transport elektrowni wiatrowych, transport specjalistyczny czy też transport ładunków niebezpiecznych (ADN). Z uwagi na to, że bardzo często jest to ładunek o wysokiej wartości materialnej lub też materiały niebezpieczne, a usługi te oferowane są zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym, przy wyborze firmy transportowej należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie towaru, a także ubezpieczenie, aby mieć pewność, że ładunek dotrze do miejsca docelowego w nieuszkodzonym stanie. Wobec tego warto dokładnie sprawdzić firmę transportową.

Co więc w sytuacji gdy trzeba

Dozwolone prawnie normy poruszania się po drogach, bardzo precyzyjnie wskazują na to, jakie środki transportu mogą się po nich poruszać i co mogą transportować. Co więc w sytuacji, gdy trzeba przewieźć ładunek, który takich norm nie spełnia? Dla tego typu ładunków stworzona została odrębna gałąź transportu, którą jest transport ponadgabarytowy,
Ten typ transportu obejmuje między innymi transport maszyn, elementów infrastruktury, czy urządzeń przemysłowych. Ładunki te wykraczają poza normy swoją masą, długością, czy wysokością. Muszą więc zawsze być transportowane w specjalnych warunkach. Te z kolei wymagają uzyskania każdorazowo stosowanego zezwolenia.
A jak taki transport wygląda w praktyce? Transport ciężki wymaga przede wszystkim odpowiedniego zaplecza, czyli maszyn transportujących. Poza tym, gdy normy są znacznie przekroczone, wymagany jest również pilotaż transportu. Ma on na celu zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu znajdujących się w tym czasie na drodze.

Planowanie i organizacja w transporcie

Sam transport to niezwykle rozbudowana gałąź przemysłu. Najwięcej jednak emocji wydaje się zawsze budzić transport ponadgabarytowy. Ogromne maszyny, czy transportowane ładunki robią ogromne wrażenie. Mało kto jednak wie, że ich obecność na drogach wiąże się z rygorystycznymi przepisami. Każdy ładunek, który ma przekraczające normy gabaryty musi być transportowany w specjalny sposób.
Transport maszyn, konstrukcji stalowych, czy magazynów, zawsze wiąże się z zaawansowanym procesem planowania i organizacji. Dotyczy to przede wszystkim trasy. Małe ronda, niskie wiadukty, mosty ze stosunkowo niewielkim udźwigiem - wszystko to sprawia, że nie każdą trasą da się przewieźć dany ładunek. Dlatego też musi być ona zawsze dokładnie przez specjalistę opracowana. Gdy trasa jest już gotowa, wtedy przychodzi czas na uzyskanie zezwoleń. Dopiero one stają się zielonym światłem dla firmy transportowej. Jak więc widać transport ciężki to naprawdę ciężka praca, także w zakresie wspomnianego planowania i organizacji.

Przed złożeniem zamówienia i ostatecznym wyborem

Czasami może zdarzyć się tak, że staniemy przed koniecznością przetransportowania jakiejś ciężkiej maszyny. Jak można się oczywiście łatwo domyśleć transport maszyn jest co do zasady niemożliwy zwykłą paczką pocztową. Po pierwsze bowiem maszyny z reguły ważą bardzo dużo, a ponadto zaliczana byłaby taka paczka z miejsca jako transport ponadgabarytowy. Co zatem powinniśmy robić w takiej sytuacji? Ratunkiem może być wyspecjalizowana firma, która zajmuje się takimi zleceniami. Z wiadomych względów tego rodzaju spedycja musi też mieć doświadczenie w realizacji takich zadań. Każdorazowo przecież transport maszyn musi odbywać się z zachowaniem reguł oraz zasad, pozwalających uniknąć niebezpieczeństwa uszkodzenia zawartości przesyłki. Przed złożeniem zamówienia i ostatecznym wyborem firmy spedycyjnej, warto też zapytać konsultanta, czy dana firma realizuje transport ciężki. Czasami może się bowiem okazać, że nawet na hasło transport ponadgabarytowy, ktoś mylnie potwierdzi nasze zamówienie a następnie się z niego wycofa. Dlatego też, by uniknąć rozczarowań dogadajmy wszystkie szczegóły z odpowiednim wyprzedzeniem.